streda 12. decembra 2012

Psoriáza – svetloterapia je vhodnou metódou liečby


Psoriáza, respektíve lupienka – ako liečiť ochorenie, ktoré aj keď nie je závažné, zasluhuje pozornosť, nakoľko postihnutým ľuďom znižuje kvalitu ich života. Odborníci sa zaoberajú a skúmajú rôzne liečebné postupy – psychoterapiou počnúc, balnelógiou končiac. Jednou z aktuálnych liečebných metód je aj svetloterapia, pri ktorej sa používa biolampa.


Drvivú väčšinu informácií o okolitom svete ľudia prijímajú prostredníctvom zraku a farby môžeme vidieť prakticky všade. Terapia farbami je dostatočne historicky známa, podobne ako samotná psoriáza. Skúsenosti z jej aplikácie boli základom liečebných postupov už pred naším letopočtom. Na liečbu ochorenia sa už dávno používala farebná terapia. Úspešnosť jej liečby v mnohých prípadoch predstavuje okolo 80%, ale v ojedinelých prípadoch aj vyšší podiel.

Ľudia so psoriázou, možno ešte vo väčšej miere ako bežní ľudia, potrebujú mať vyrovnané psychologické zázemie a udržiavať sa v dobrej nálade, povedané dnešnou terminológiou „byť  pohode“.

Je všeobecne známe, že emocionálny stav človeka výrazne ovplyvňujú farby - určité farby upokojujú, na druhej strane iné vyvolávajú rozrušenie. Inými slovami farby majú schopnosť ovplyvňovať telesný stav človeka.

V praxi to funguje nasledovne: oči človeka vnímajú každú farbu ako vlny určitej frekvencie a tieto ovplyvňujú vnútorné orgány, nakoľko aj oni majú svoju vlastnú frekvenciu.

Farby ovplyvňujú fyziologické hodnoty ako napr.: krvný tlak, pulz, frekvencia dychu, môže stimulovať alebo utlmovať činnosť žliaz. Farebné spektrum človek vníma nielen očami, rovnako ľudská koža má schopnosť zachytávať farebné vlny.

A keďže je psoriáza kožné ochorenie, logicky aj účinnosť tejto liečebnej metódy by mala byť dostatočne vysoká. Vedecké pozorovania hovoria o tom, že farebné vibrácie vnímajú všetky bunky tela.

Ako sa podieľajú vybrané farby v procese liečby.

Modrá farba stimuluje imunitný a nervový systém človeka.

Psoriáza je charakterická znížením stavu imunity kože. Z uvedeného dôvodu je vhodné, aby postihnutý týmto ochorením uprednostňoval modré odtiene svojho oblečenia. Rovnako modrá farba prispieva k rýchlemu zbavovaniu sa nepríjemných spomienok.

Zelená - farba mieru, pokoja, ochrana proti negatívnych emócií - je účinná pri pri rozšírenej forme psoriázy, má baktericídny,  antiseptický a dezinfekčný účinok.

Pacientom, ktorých psoriáza vyvoláva svrbenie, je odporúčaná svetlomodrá farba. Okrem toho zvyšuje potenie a reguluje teplotu pokožky, obnovuje dýchanie kože a látkový výmenu, napomáha zvýšenú regeneráciu buniek, upokojujúco pôsobí  na nervový systém, pomáha produkovať melatonín, ktorý chráni pokožku pred starnutím.

Fialová stimuluje imunitný systém, tvorbu imunitných buniek, posilňuje funkciu orgánov imunitného systému, vrátane sleziny, izoluje človeka od negatívnych vonkajších vplyvov, konfliktov s okolím, zvyšuje celkovú odolnosť voči infekciám.

Opakovaný výskyt psoriázy nastáva často po prekonaní infekčných chorôb. Sú iniciátorom jej vzniku.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára